SREBRO I ZLATO GRADA ZADRA

Učenice 2., 6. i 10. odgojne skupine su zajedno s odgajateljicama Petrom Mitrović, Dijanom Ivčić i Majom Balić Motušić posjetile Benediktinski samostan sv. Marije. Povijesna važnost samostana za grad Zadar i Hrvatsku se nalazi u činjenici da se u njegovu arhivu čuvaju isprave iz vremena hrvatske dinastije poput darovnice kralja Petra Krešimira IV. i kralja Zvonimira te prvog ugarsko-hrvatskog kralja Kolomana.

Za vrijeme posjeta, učenice su naučile da je jednobrodna crkva sv. Marije podignuta 1091. godine zahvaljujući inicijativi opatice Čike. Njezina kćer Vekenga, koja je također postala časna sestra, dala je podići monumentalni zvonik i kapitularnu dvoranu u prvoj polovici 12. st.

Upravo je taj zvonik, na čijim se kapitelima na prvom katu s unutarnje strane nalazi natpis s imenom ,,Rex Colomanus'' koji je i financirao samu gradnju, od velikog povijesnog, arhitektonskog i kulturnog značaja. Benediktinke su u tom zvoniku brižno čuvale sve pozlaćene relikvije i umjetnine za vrijeme svih nedaća i ratova u narednim stoljećima. To se posebno odnosi na vrijeme II. sv. rata kada je i crkva i veći dio grada bio srušen.

1976  je važna godina za kulturnu baštinu grada Zadra jer je tada, nakon obnove grada i crkve sv. Marije koja je velikim dijelom bila srušena, otvorena Stalna izložba crkvene umjetnosti u Zadru (tzv. Srebro i zlato grada Zadra). Izložba je smještena u drugom krilu zgrade i  svi eksponati su postavljeni kronološkim slijedom tj. prema vremenu u kojem su nastali. Na prvom katu se nalaze umjetnine iz razdoblja romanike i gotike (pretežno zlatarski radovi uz nekoliko slika i vezova), a na drugom katu prevladavaju slike i kipovi uz manji broj izložaka umjetničkih osvrta u razdoblju od kasne gotike do baroka. Postava obuhvaća razne predmete iz zadarske katedrale  sv. Stošije i riznice, umjetničke slike iz samostana Benediktinki, kipove i skulpture iz crkve sv. Šimuna, a neki od najvrjednijih primjeraka izložbe su: Pektoral iz VIII st., ikona Bogorodice s djetetom iz 12 st., Triptih s Ugljana, Križić opatice Čike, skulpture apostola i Isusa Krista, umjetničke slike  Vittoria Carpaccio-a, kruna Elizabete Kotromanić, itd.

Priloženi dokumenti:
IMG-20221017-WA0022.jpg (217.96 KB)

objavio: Maja Balić Motušić   datum: 14. 11. 2022.

« Svibanj 2024 »