Pristup informacijama

OSTVARIVANJE PRAVA NA PRISTUP INFORMACIJAMA

Temeljem Zakona o pravu na pristup informacijama ("Narodne novine" br. 25/2013; 85/2015) fizičke i pravne osobe mogu od tijela javne vlasti zatražiti informaciju koju posjeduje, raspolaže ili nadzire određeno tijelo javne vlasti.

Službenik za informiranje

Dajana Tokić, dipl. iur.

Adresa:

Obala kneza Branimira 10 a
23 000 Zadar
Internet: http://www.dom-srednjoskolski-zd.skole.hr/
Telefon: 023 224 840
Fax: 023 213 490
Email: dajana.tokic@skole.hr

Radno vrijeme:
od ponedjeljka do petka od 7:00 - 15:00

Zakon o pravu na pristup informacijama ("Narodne novine", broj 25/2013 i 88/2015) svim domaćim i stranim fizičkim i pravnim osobama, na jednak način i pod jednakim uvjetima  omogućuje pravo na pristup informacijama.

Pravo na pristup informaciji ostvaruje se podnošenjem zahtjeva.

Tijelo javne vlasti o zahtjevu za pristup informaciji odlučit će najkasnije u roku od 15 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva.

Pravni okvir

Zakon o pravu na pristup informacijama ("Narodne novine", br.25/2013)

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o pravu na pristup informacijama("Narodne novine", br.85/2015)

Kriterijima se propisuje visina naknade stvarnih materijalnih troškova koje plaća korisnik prava na informaciju, a koji nastaju pružanjem informacije prema Zakonu o pravu na pristup informacijama.

Kriteriji za određivanje visine naknade stvarnih materijalnih troškova i troškova dostave informacije ("Narodne novine" br. 12/2014)

Ispravak kriterija za određivanje visine naknade stvarnih materijalnih troškova i troškova dostave informacije ("Narodne novine", br. 15/2014)

Ponovna uporaba informacija

Ponovna uporaba informacija je Zakonom o pravu na pristup informacijama definirana kao uporaba informacija tijela javne vlasti od strane fizičkih ili pravnih osoba, u komercijalne ili nekomercijalne svrhe, različite od izvorne svrhe za koju su informacije nastale, a koja se ostvaruje u okviru zakonom ili drugim propisom određenog djelokruga ili posla koji se uobičajeno smatra javnim poslom. Primjer informacija javnog sektora su razni gospodarsko – financijski podaci, podaci iz pravosuđa, prostorno-geografske informacije, statističke informacije, različiti registri i baze podataka, koji imaju potencijal za ponovnu uporabu u svrhu razvijanja novih proizvoda i usluga.

U svrhu ponovne uporabe informacija tijelo javne vlasti će učiniti svoje informacije dostupnima u elektroničkom obliku kad god je to moguće i primjereno. Tijelo javne vlasti nema obvezu osigurati pretvorbu informacija iz jednog oblika u drugi niti osigurati uporabu dijela informacije te nema obvezu obnavljati (ažurirati, nadograđivati, nastaviti stvarati) određenu informaciju samo u svrhu ponovne uporabe.

Uvjeti za ponovnu upotrebu informacija

Uvjeti za ponovnu uporabu informacija opisani su u čl. 19., 20. I 21. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravu na pristup informacija ("Narodne novine", br.85/2015)

Ostali linkovi:

Povjerenik za informiranje